Ekspert radzi: Co zrobić by uzyskać wyższe odszkodowanie.

Co zrobić gdy mieliśmy stłuczkę? Czy rozliczenie gotówkowe ze sprawcą kolizji to dobry pomysł? Jakie kroki podjąć gdy uważamy, że wypłacone odszkodowanie po stłuczce jest naszym zdaniem zbyt niskie? Na te pytania dziś odpowie nam Pani Natalia Kużdżał – specjalistka z mieleckiej firmy ACERO, która zajmuje się dopłatami do odszkodowań.  

W ostatnim czasie panują  na drogach trudne warunki, dochodzi do dużej ilości kolizji i wypadków. Co powinniśmy zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami takiego wydarzenia? 

Oczywiście ważne jest nasze zachowanie na miejscu zdarzenia: odpowiednie zabezpieczenie pojazdu, oznakowanie miejsca kolizji, spisanie oświadczenia ze sprawcą, a jeśli zachodzi taka potrzeba również wezwanie służb. Gdy czynności na miejscu kolizji zostaną zakończone, jeśli jesteśmy poszkodowani, musimy zgłosić szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a sprawca potwierdza fakt takiego zdarzenia. 

Rozumiem. A czy możemy w jakiś sposób pominąć formalności związane ze zgłoszeniem szkody do Towarzystwa? Często zajmuje to znaczną ilość czasu i jest to obciążający obowiązek. 

Zgłoszenia szkody nie sposób pominąć ale możemy oczywiście zlecić to zadanie komuś innemu. W codziennej pracy ACERO zajmujemy się również zgłaszaniem szkód w imieniu naszych klientów, chciałabym podkreślić, że robimy to oczywiście bezpłatnie. Załatwiamy wszelkie formalności począwszy od kompletowania dokumentów po pośrednictwo i nadzorowanie każdego etapu likwidacji szkody tak, by poszkodowany pozbył się dodatkowych obowiązków. Często uszkodzenia samochodu są znaczne i nie nadaje się on do użytkowania, więc zapewniamy również bezpłatny pojazd zastępczy. 

Chciałbym wrócić jeszcze do sytuacji, gdy kolizja nie jest znaczna, a sprawca proponuje nam powiedzmy, kilkaset złotych na naprawę szkód. Czy poleca Pani taką formę rozliczenia? 

Na pewno należy docenić dobrą wolę sprawcy, jednak kategorycznie odradzam taki sposób pokrycia szkód. Rozumiem, że niektórzy mogą mieć obawy o utratę swoich zniżek za bezszkodową jazdę, ale nawet gdy składka ubezpieczenia wzroście powiedzmy o 200 zł, nadal jest to jednak bardziej opłacalne niż wykładanie z własnej kieszeni kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych. Na miejscu zdarzenia jesteśmy zestresowani i nie zawsze możemy  odpowiednio oszacować uszkodzenia.

Nie każdy też ma wiedzę o naprawach, blacharstwie, nie znamy aktualnych stawek w warsztatach a co ważne część uszkodzeń jest niewidoczna na miejscu kolizji, można je dopiero wychwycić przy pomocy specjalisty. Podsumowując: wzięcie gotówki od sprawcy może być dopiero początkiem naszych kłopotów. Pomyślmy: co zrobimy,  gdy zabraknie nam pieniędzy na naprawę auta? Sprawca raczej nie będzie chętny by nam dopłacić. Najlepiej w takiej sytuacji zwrócić się do wykwalifikowanych specjalistów i zrzucić na nich cały ciężar obowiązków. Oczywiście wszystkich czytelników zapraszam do skorzystania z naszej bezpłatnej pomocy w ACERO.  

Przejdźmy więc dalej. Internauci zwracają uwagę, że wypłacane odszkodowania często są zaniżane. Czy rzeczywiście w swojej pracy obserwuje Pani taki trend? 

W swojej pracy regularnie mam do czynienia z zaniżonymi kosztorysami i problemami kierowców, którym wypłacone odszkodowanie nie wystarcza na porządną naprawę uszkodzeń. Często poszkodowani naprawiają samochód po kosztach, w zaprzyjaźnionym warsztacie i nie są nawet świadomi, że należą się im dodatkowe pieniądze. Niedawno opublikowany został najnowszy raport, z którego wynika, że wypłacone odszkodowania w trzech kwartałach 2020 roku w aż 99% przypadków zostały zaniżone. Szczerze mówiąc ta skala zaniżeń może zaskakiwać, ale niestety tak wyglądają realia. Dlatego ważne jest uświadamianie społeczeństwa – by informować, że praktycznie każdy poszkodowany ma szansę na dopłatę. 

Jak więc starać się o pełne odszkodowanie? Pozwać Ubezpieczyciela do sądu?

Możemy to zrobić, jednak starcie ze sztabem korporacyjnych prawników może nie być tak łatwe, jak nam się wydaje. Jeśli w ostatnich 3 latach nasz samochód został uszkodzony zwróćmy się więc do ekspertów. W ACERO możemy bezpłatnie zweryfikować kosztorys przedstawiony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe i zaproponować odpowiednią dopłatę. Po wypłacie dodatkowych pieniędzy bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za dalsze działania, klienci nie muszą tracić czasu na formalności czy sądowe rozprawy. Staram się również wyjaśniać wszystkie wątpliwości, by każdy mógł zrozumieć nasze działania. 

Skoro ACERO dopłaca do odszkodowań nasi czytelnicy z pewnością będą chcieli zweryfikować swoje kosztorysy – jak więc się do państwa zgłosić? 

Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie – zajmie to państwu 2 minutki. Ja do Państwa oddzwonię i porozmawiamy o szczegółach. Bardzo aktywnie działamy też w  Internecie, łatwo można się skontaktować z nami poprzez naszego Facebooka. Jak wspomniałam staramy się w mediach społecznościowych edukować społeczeństwo, udzielamy praktycznych wskazówek i opisujemy przykładowe sytuacje naszych klientów. 

Dziękuję za rozmowę i praktyczne  odpowiedzi na nasze pytania. 

Cała przyjemność po mojej stronie, mam nadzieję że dzięki takim materiałom wzrośnie świadomość czytelników o tym, że dzięki ACERO mogą liczyć na dopłaty do swoich odszkodowań.

 

Bądź świadomym klientem, odwiedź nasze profile społecznościowe gdzie nasi specjaliści dzielą się merytoryczną wiedzą i wskazówkami, które przydadzą się każdemu z nas. 

Link do strony na Facebooku: https://www.facebook.com/Acero.Odszkodowania

Link do profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/acero_odszkodowania/